AKTUALNOŚCI

Idealny antypigmentacyjny program pielęgnacyjny

Jak widzę piękną, słoneczną pogodę z jednej strony napawa mnie to optymizmem, z drugiej jednak przychodzi mi na myśl problem konsekwencji opalania się i ekspozycji słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry.

Problem przebarwień i plam pigmentacyjnych jest obecnie powszechny. Większość osób, które mają tendencję do zanieczyszczania się skóry stale borykają się z problemem powstawania ciemnych plamek w miejscach, gdzie wcześniej były obecne wypryski i stany zapalne.

Większość rozwiązań, które są proponowane w przypadku problemu istniejących przebarwień mają głównie na celu złuszczenie lub przyśpieszenie złuszczania się naskórka w celu usunięcia komórek z nadmiarem pigmentu. Z całą pewnością nie zmienia to faktu istnienia tendencji do przebarwiania się skóry, ponieważ intensywne złuszczanie (np. kwasy, mikrodermabrazja) nasila problem.

Proces powstawania pigmentu jest dość złożony, można go jednak w uproszczeniu opisać następującym schematem.

 1. Ekspozycja na UV
 2. Pobudzenie enzymów (tyrozynazy) do drażnienia komórek produkujących pigment (melanocyty)
 3. Produkcja pigmentu

U większości osób, które mają przebarwienia, problem dotyczy drugiego etapu, gdyż dochodzi do przedłużonego procesu oddziaływania enzymów prowokujących komórki odpowiedzialne za tworzenie pigmentu. Można to nazwać patologicznym procesem produkowania barwnika, ponieważ ma on miejsce nawet po zakończeniu ekspozycji. Upraszczając, u wielu osób pigment jest produkowany, pomimo iż nie są narażone na dalszy kontakt ze słońcem.

W takiej sytuacji należy wyraźnie rozróżnić usuwanie przebarwień już powstałych od blokowania nieprawidłowych procesów powstawania pigmentu w skórze.

Usuwanie przebarwień już powstałych najłatwiej osiągnąć poprzez złuszczenie napigmentowanego nadmiernie naskórka. Zazwyczaj takie działanie zachodzi samoistnie, ponieważ nasza skóra stale się złuszcza i prędzej czy później (w zależności od tempa procesów odnawiania skóry) pigment samoistnie znika. Mówiąc wprost, jeśli skóra jest zdrowa i funkcjonuje bez zarzutu, to w ciągu jednego – dwóch miesięcy, przebarwienie powinno zniknąć samo. Jeśli nie chcemy czekać tak długo, to trzeba skórze pomóc. Wsparcia szczególnego będą wymagały skóry, które już z doświadczenia wiemy, że nie wracają samodzielnie do stanu równowagi, a przebarwienia są permanentne.

Blokowanie tendencji do tworzenia się przebarwień, to przerwanie patologicznego procesu tworzenia pigmentu, czyli zablokowanie działalności enzymów odpowiedzialnych za pobudzenie melanocytów, które stanowią przyczynę powstawania problemu.

Jakie zatem należy zastosować rozwiązanie?

 1. Najważniejszym krokiem bez którego żadne działanie nie ma najmniejszego sensu, to ochrona skóry poprzez stosowanie kremów na dzień z filtrem. Najkorzystniejszy poziom ochrony dla skóry to SPF 30, ponieważ w stopniu optymalnym chroni skórę przed nadmiarem promieniowania słonecznego, przy jednoczesnym najmniejszym jej obciążaniu cząsteczkami ochronnymi, które są obecne w preparacie. Dla osób, które już z doświadczenia z własną skórą wiedzą, że to im nie wystarcza, automatycznie powinny przenieść swoją uwagę na kremy dzienne z SPF 50.
 2. Stosowanie kosmetyków antypigmentacyjnych (nie należy mylić ich z kosmetykami wybielającymi), których głównym zadaniem jest poskromienie enzymów prowokujących powstawanie pigmentu. Na tym etapie mówimy o serum, ampułkach i kremach nocnych.
 3. Regularne stosowanie masek o właściwościach antypigmentacyjnych dla usprawnienia i przyśpieszenia procesu usuwania złogów pigmentu, które już są obecne w skórze.
 4. Regularne pilingowanie skóry, w celu stopniowego i delikatnego złuszczania obumarłego naskórka oraz stymulacji skóry do odnowy.
 5. Ten punkt ważny jest zawsze, niezależnie od rodzaju problemu skórnego – prawidłowy demakijaż i przygotowanie skóry do nałożenia składników aktywnych w dalszych etapach pielęgnacji.

Od teorii do praktyki.

Lato chyli się nieuchronnie ku końcowi. Co pozostało? Opalenizna 🙂 i przebarwienia 🙁

Pora posprzątać po słońcu!

Zaczniemy od końca, czyli od początku – od demakijażu oraz przygotowania, następnie przejdziemy przez wszystkie kroki zgodnie z kolejnością nakładanych kosmetyków na skórę.

Idealny program pielęgnacyjny ukierunkowany na silne działanie antypigmentacyjne powinien wyglądać w sposób następujący:

Wieczór

 1. Rozpuszczanie Embellir Refresh Massage
 2. Mycie Embellir Washing
 3. Tonik Illiminating Toner
  1. 1-2 razy w tygodniu wybrany piling
  2. 1-3 razy w tygodniu wybrana maska antypigmentacyjna
 4. Ampułki lub serum antypigmentacyjne
  1. Dla osób, które mają bardzo suchą skórę, po ampułkach lub serum proponowałabym nałożenie emulsji nawilżającej Embellir Liquid / Saranari Emulsion / Tsukika Milk Lotion / Bellefontaine Silky Dew/ Valmont Serumulsion
 5. Krem nocny Bellefontaine lub Valmont

Rano

 1. Mycie Embellir Washing
 2. Tonik Beauness Lotion
 3. Ampułki lub serum antypigmentacyjne
  1. Dla osób, które mają bardzo suchą skórę, po ampułkach lub serum proponowałabym nałożenie emulsji nawilżającej Embellir Liquid / Saranari Emulsion/ Tsukika Milk Lotion / Bellefontaine Silky Dew/ Valmont Serumulsion
 4. Wybrany krem dzienny

Demakijaż stymulujący odnowę naskórka i wspomagający działanie antypigmentacyjne

Zdecydowanie najlepsze kosmetyki do demakijażu ma w swojej ofercie japońska marka Menard. W zależności od naszych potrzeb wybieramy jedną z trzech opcji. Embellir – dla skór, które wymagają regeneracji i naprawy, Saranari – jeśli chcemy skupić się na jędrności, Tsukika – jeśli potrzebujemy nawilżenia i prewencji. Zdecydowanie w przypadku przebarwień, najlepszym wyborem będzie Embellir Refresh Massage. Wszystkie szczegóły, co wyjątkowego jest w linii Embellir i poszczególnych produktach, w tym Refresh Massage, w linku poniżej:

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/2016/10/nowa-linia-embellir-w-marce-menard/

ROZPUSZCZANIE

To niezbędny element każdego wieczoru. Nie wykonując tego etapu możemy być pewne, że makijaż, sebum i inne zanieczyszczenia na powierzchni naszej skóry, nadal tam są. Etap ten ma na celu rozpuszczenie substancji o charakterze tłuszczowym, które uległy utlenieniu (utwardzeniu) w porach skórnych pod wpływem procesu utleniania i UV. Samo umycie twarzy, czy przetarcie płatkiem nasączonym czymś, co ma być pseudo demakijażem, to za mało. Na tym etapie nakładamy na wnętrze dłoni ilość odpowiadającą rozmiarowi niewielkiej wiśni Embellir Refresh Massage i rozmasowujemy ten produkt na brudnej i suchej twarzy aby delikatnymi kolistymi ruchami rozpuścić makijaż i wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni. W momencie, kiedy krem staje się płynny i bardziej przypomina oliwkę, zmywamy twarz ciepłą wodą i przechodzimy do drugiego kroku, którym jest umycie twarzy pianką.

MYCIE

Pianka do mycia twarzy jest optymalnym rozwiązaniem. Tylko i wyłącznie w przypadku cer tłustych sięgamy po żele. Mleczko z całą pewnością nie spełnia tej funkcji równie skutecznie. Dobra pianka „odkleja” wszystkie zanieczyszczenia od powierzchni skóry, nie naruszając jej naturalnych systemów obronnych. Piankę należy najpierw spieniać na dłoni, a dopiero później niezwykle delikatnie myć nią skórę, niczym chmurką z piany. Rozróżnienie pianek w marce Menard jest analogiczne, jak w przypadku kremów do rozpuszczania, czyli… Embellir – dla skór, które wymagają regeneracji i naprawy, Saranar i- jeśli chcemy skupić się na jędrności, Tsukika – jeśli potrzebujemy nawilżenia i prewencji. Tak samo jak w przypadku pierwszego kroku, drugi krok – mycie skóry, w przypadku problemu przebarwień powinien sprawić, by nasza uwaga skupiła się na linii Embellir. W tym wypadku najbardziej polecam Embellir Washing – znakomitą piankę do stosowania zarówno rano, jak i wieczorem do umycia twarzy. Drugą pianką absolutnie godną uwagi jest Valmont Illuminating Foamer. Pianka ta pochodzi z kolekcji Expert of Light, jest zatem produktem dedykowanym problemom przebarwień.

Detale dotyczące zalet linii Embellir i szczegóły dotyczące Embellir Washing w linku poniżej:

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/2016/10/nowa-linia-embellir-w-marce-menard/

Szczegółowe informacje na temat pianki rozświetlającej Valmont poniżej:

http://teramedo.pl/valmont-expert-of-light/

TONIZACJA

To etap przywracania skórze równowagi oraz wstępne nawilżanie naskórka. Dobry tonik, to także odbudowana naturalnego filmu hydro – lipidowego (wodno – tłuszczowego), który jest główną tarczą obronną skóry. Doskonały tonik, to również działanie probiotyczne, które ma na celu dostarczanie korzystnych dla powierzchni skóry bakterii, które uniemożliwiają wzrost patologicznej flory bakteryjnej powodującej stany zapalne skóry. Przy problemie przebarwień najskuteczniejszym rozwiązaniem jest duet: Menard Beauness Toner (do stosowania rano) i Valmont Illuminating Toner (do stosowania wieczorem). Wszystkie szczegóły w linku poniżej:

http://teramedo.pl/ulubione-duo-regulujace/

AMPUŁKI ANTYPIGMENTACYJNE

Jeśli chcemy działać naprawdę zdecydowanie i intensywnie, najlepszym wyborem będą ampułki, ponieważ mają najbardziej skoncentrowany skład i działają głęboko w skórze. Doskonałym wyborem będą ampułki szwajcarskiej marki Bellefontaine Lightening Beauty Essence. Ampułki nakładamy na oczyszczoną i stonizowaną skórę. Wystarczy dosłownie kilka kropel, aby rozprowadzić preparat na całej skórze twarzy, szyi i dekoltu. Mogą być nakładane również na pozostałe partie ciała, na których pojawiły się plamy. Preparat ten stosujemy oczywiście codziennie rano i wieczorem. W zestawie mamy 6 ampułek z zakraplaczem. Każda z nich wystarcza na około tydzień stosowania. Szczegóły poniżej.

Lightening Beauty Essence – Esencja Rozświetlająca – Ampułki

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/bellefontaine/bellefontaine-ampulki/lightening-beauty-essence-esencja-rozswietlajaca-ampulki/

SERUM ANTYPIGMENTACYJNE

Wybór jest naprawdę duży, więc można wybierać wedle własnych preferencji. Ja niewątpliwie zaczęłabym od ampułek Bellefontaine, a po ich skończeniu kontynuowałabym z serum. Z całą pewnością na noc wybrałabym inne serum niż na dzień. Sugerowałabym serum marki Visoanska lub Menard na dzień, a na noc wahałabym się pomiędzy Bellefontaine a Valmont.

Bellefontaine

Beauty – White Lightening Concentrate – Serum Rozświetlające

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/bellefontaine/bellefontaine-serum/beauty-white-lightening-concentrate-serum-rozswietlajace/

Valmont

Clarifying Infusion – Serum rozświetlające

http://teramedo.pl/valmont-expert-of-light/

Visoanska

High Light Solution – Serum Antypigmentacyjne

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/visoanska/visoanska-koncentraty-serum/high-light-solution-serum-antypigmentacyjne/

Menard

Fairlucent Whiter Essence – Serum antypigmentacyjne Fairlucent

Menard- nowe serum antypigmentacyjne Fairlucent Whiter Essence

KREMY ANTYPIGMENATCYJNE

DZIEŃ

Ja osobiście uwielbiam krem na dzień Bellefontaine SPF 50 pod makijaż, a bezpośrednio na słońce wybieram wodo i potoodporny Menard Fairlucent SPF 45. Tak naprawdę każdy z poniższych ma wielkie zalety, zatem warto wybrać to, co przemawia do nas najbardziej.

 

Bellefontaine

Ultra Suncare Protection Face Cream Spf 50 Pa+++ – Ultra Ochronny Krem Na Twarz Spf 50

Bellefontaine Ultra Suncare Protection – Kompleksowa ochrona przeciwsłoneczna

High Protection Day Cream Spf 30 – Ochronny Krem Na Dzień Spf 30

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/la-vallee/la-vallee-linia-antypigmentacyjna/high-protection-lightening-emulsion-spf-30-rozswietlajaca-emulsja-ochronna-spf-30/

Valmont

Urban Radiance SPF 20 PA +++ – Emulsja ochronna SPF 20

Urban Radiance SPF 50 PA +++ – Krem ochronny SPF 50

http://teramedo.pl/valmont-expert-of-light/

Menard

Fairlucent Day Cream White Ad Spf 45 – Krem Dzienny Spf 45 Fairlucent

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/menard/fairlucent-2/fairlucent-day-cream-white-ad-spf-40-fairlucent-krem-dzienny-spf-40/

La Vallee

High Protection Lightening Emulsion Spf 30 – Rozświetlająca Emulsja Ochronna Spf 30

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/la-vallee/la-vallee-linia-antypigmentacyjna/high-protection-lightening-emulsion-spf-30-rozswietlajaca-emulsja-ochronna-spf-30/

NOC

Oba wybory równie dobre i intensywne. Moja rada- jeśli wybraliśmy serum Bellefontaine, krem wybierzmy z Valmont i na odwrót- wtedy w jednym programie pielęgnacyjnym mamy dwie gamy składników aktywnych. Jedynym wyjątkiem będą ampułki. W trakcie ich stosowania nie mieszałabym linii, zatem Bellefontaine na Bellefontaine. Na etapie serum można to już urozmaicić.

 

Bellefontaine

Complex Lightening Night Cream – Rozświetlający Krem Na Noc

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/bellefontaine/bellefontaine-kremy-antypigmentacyjne/complex-lightening-night-cream-rozswietlajacy-krem-na-noc/

Valmont

Clarifying Surge – Rozświetlający krem do twarzy

http://teramedo.pl/valmont-expert-of-light/

DZIAŁANIE UZUPEŁNIAJĄCE

PILINGI

Enzymatyczny- dla najdelikatniejszych cer;

Enzymatyczno- mechaniczny dla cer normalnych;

Mechaniczny- dla cer mieszanych i tłustych.

Szczegółowy artykuł na temat peelingów w linku poniżej:

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/visoanska/visoanska-koncentraty-serum/high-light-solution-serum-antypigmentacyjne/

Dodatkowo, po opublikowaniu tego artykułu pojawiły się jeszcze następujące pilingi typu mechanicznego:

BioEffect

Volcanic Exfoliator – Piling Wulkaniczny

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/2014/10/bioeffect-volcanic-exfoliator-piling-wulkaniczny/

VALMONT

Face Scrub – Peeling do twarzy

https://www.perfumeriaquality.pl/index.php?id=967&product=valmont-face-scrub-peeling-do-twarzy-50ml&product=valmont-face-scrub-peeling-do-twarzy-50ml

MASKI ANTYPIGMENATCYJNE

Jestem chyba największym fanem masek antypigmentacyjnych, więc jeśli musiałabym wybrać tylko jedną, to byłoby mi bardzo smutno i nie umiałabym wskazać. Dla mnie maska jest naturalnym elementem codziennej pielęgnacji. Tak też maski Bellefontaine i Valmont stosowałabym 1 raz w tygodniu, a Manard’a pomiędzy, ponieważ jest to maska 5-cio minutowa, którą można stosować co drugi dzień. Tak właśnie robię, w ciągu tygodnia, co drugi dzień Fairlucent na 5 min, a w weekend jedna z dwóch intensywniejszych masek Bellefontaine (15-20min) lub Valmont (8-9min).

Bellefontaine

Double – White Beautifying Mask – Maska Rozświetlająca

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/bellefontaine/bellefontaine-maski-i-krem-do-rak/double-white-beautifying-mask-maska-rozswietlajaca/

Valmont

Clarifying Pack- Rozświetlająca maska do twarzy

http://teramedo.pl/valmont-expert-of-light/

Menard

Fairlucent Pack White Ad – Maska Antypigmentacyjna Fairlucent

http://magdalenadaniluk.pl/index.php/kosmetyki/menard/fairlucent-2/fairlucent-pack-white-ad-maska-antypigmentacyjna-fairlucent/

Źródło zdjęcia https://hairskininstitute.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.