Wyświetlenia 131

Ocena 0/5.0

LOTION

Lotion wydaje się być bardzo niepozornym preparatem w pielęgnacji. Jego rola natomiast w praktyce okazuje się kluczowa, jeśli chcemy, aby produkty o wysokiej aktywności mogły wchłonąć się głębiej i faktycznie stymulować. Postaram się przybliżyć jak to działa.

Lotion często nazywany jest tonikiem, choć to dwa różne produkty i sposoby działania. Czy istnieje jakaś różnica pomiędzy tonikiem, a lotionem? Tak. Różnic jest wiele:

 • Tonik zazwyczaj jest bardzo wodnisty, a jego głównym zadaniem jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH po kontakcie z wodą i produktami do mycia twarzy.
 • Lotion jest zdecydowanie bogatszy w składniki nawilżające, zapewnia większy komfort oraz spełnia rolę nie tylko równoważenia, a przede wszystkim przygotowania powierzchni skóry na możliwość przenikania głębiej.
 • Tonik bardzo często nakłada się na płatek kosmetyczny i przeciera nim skórę, „domywając” pozostałości zanieczyszczeń*.
 • Lotion zdecydowanie lepiej jest nakładać na dłoń i wklepywać w skórę. Byłoby wielką stratą, aby tak wartościowy produkt został wyrzucony do kosza wraz z płatkiem. Znacząco też wpływa to na wydajność lotionu w stosunku do toniku.
 • Lotion poza standardową aplikacją, może być wykorzystywany ze względu na swój bogaty i kompleksowy skład, również do wykonywania okładów, czyli masek w postaci płatów, które nim nasączamy (tzw. Lotion Mask Sheet).
screenshot-20200624-202546-photos-646x10242340_43845.jpg

Tonik zatem jest bardziej podstawowym produktem, podczas gdy lotion oferuje nam wielowymiarowe właściwości i zastosowanie. Mówiąc krótko, oferuje skórze dużo więcej.

*Muszę tutaj również wspomnieć o tym, że nie jestem zwolennikiem używania płatków kosmetycznych codziennie co do zasady. Pocieranie nimi twarzy daje efekt złuszczający i niejednokrotnie podrażniający skórę. Jest zbyt dużo czynników drażniących, aby dokładać z własnej woli tarcie płatkami. Bardzo gorąco zachęcam do zmian lub przynajmniej spróbowania pielęgnacji bez płatków i wyciągnięcia własnych wniosków.

Jeśli już zdecydujemy się na etap lotionu, ważnym jest, aby zrozumieć jego rolę w naszej pielęgnacji.

Na powierzchni skóry mamy przede wszystkim komórki obumarłego naskórka. Jest ich stosunkowo dużo. Są jak suche gąbki ściśle poukładane jedna obok drugiej warstwami, które dopóki nie zostaną nasączone w pełni, nie przepuszczą płynów dalej. Są jak sucha bariera na powierzchni skóry. Nasączając je na etapie lotionu sprawiamy, że nakładane później serum czy emulsja będą miały szansę przeniknąć głębiej do żywych partii skóry, aby tam faktycznie móc stymulować produkcję. Jeśli nie używamy lotionu, wtedy nasze serum, emulsja nawilżająca i krem są w pełni konsumowane i pochłaniane przez obumarłe komórki naskórka i tylko tam zostają, nie przenikną głębiej. W efekcie ich intensywne i teoretycznie głęboko działające składniki zostają spożytkowane wyłącznie w celu nawilżenia. Szkoda by było. Właśnie dlatego wprowadzenie lotionu potrafi drastycznie zwiększyć efektywność aktualnej pielęgnacji. Niejednokrotnie mamy świetne produkty, jedynie brak możliwości przeniknięcia wystarczająco głęboko ogranicza ich możliwość działania.

Aby ułatwić wybór lotionu, poniżej kilka wskazówek dotyczących właściwości oraz sposobu działania moich ulubieńców:

 • Tendencja do odwadniania się skóry MENARD TK LOTION (https://teramedo.pl/pl/shop/product/menard-tsukika-lotion-moist/)Każdy rodzaj skóry może mieć tendencję do odwadniania się. Są to lotiony, które mogą być stosowane praktycznie przez każdego. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie i prewencja. Linia TK została stworzona po to, aby zapobiegać odwadnianiu i utracie energii przez komórki skóry.
 • Tendencja do przesuszania się skóry MENARD SARANARI LOTION (https://teramedo.pl/pl/shop/product/menard-saranari-lotion/). Przesuszanie się dotyczy skór, które nie produkują wystarczającej ilości składników tłuszczowych, co powoduje, że bardzo łatwo tracą wilgoć, a skóra ma tendencję do utraty jędrności. Lotion z linii SARANARI ma najbogatszą i najbardziej odżywczą konsystencję i skład.
menard-tsukika-lotion-1024x1024-125248_59167.jpg
 • Tendencja do powstawania wyprysków, zaburzenia w sposobie nawarstwiania się naskórka MENARD BEAUNESS LOTION (https://teramedo.pl/pl/shop/product/menard-beauness-lotion/). Najczęściej potrzebują go skóry mieszane i problematyczne, w przypadku których często zauważalne jest złuszczanie się skóry wokół wyprysków lub w delikatnej strefie wokół ust. Lotion BEAUNESS zapewnia równowagę, a jednocześnie działa probiotycznie, aby przywrócić prawidłową florę bakteryjną na powierzchni skóry.


menard-beauness-1024x102464720_43949.jpg

 • Tendencja do stanów zapalnych, a jednocześnie duża potrzeba regeneracji, naprawy i wyciszenia podrażnionej skóry MENARD EMBELLIR TONER (https://teramedo.pl/pl/shop/product/menard-embellir-toner/). Są skóry, w przypadku których potrzebna jest przede wszystkim naprawa już powstałych zniszczeń. Szczególnie w przypadkach, kiedy istnieje kilka różnych problemów jednocześnie (stany zapalne, odwodnienie, wysuszenie, nadwrażliwość, etc).

menard-embellir-toner-685x102468914_23125.jpg

 • Potrzeba dodatkowej stymulacji skóry poprzez aktywatory komórkowe oraz nawilżenie BIOEFFECT EGF ESSENCE (https://teramedo.pl/pl/shop/product/bioeffect-egf-essence/). Aktywatory komórkowe EGF są wyjątkowo wrażliwe na działanie składników chemicznych. Lotion ten ma formułę gwarantującą im pełne bezpieczeństwo. Sam w sobie również je zawiera. Jest to jedyny lotion, który można zaaplikować na skórę przed nałożeniem serum z EGF.
bioeffect-essence48760_69966.jpg
 • Potrzeba dodatkowych porcji nawilżenia w ciągu dnia BIOEFFECT OSA WATER MIST (https://teramedo.pl/pl/shop/product/bioeffect-osa-water-mist/). To niezwykły rodzaj mgiełki z biodostępnym krzemem i kwasem hialuronowym, która daje natychmiastowy komfort. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które przebywają wiele godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach, lub po prostu mają potrzebę dodatkowego nawilżenia i odświeżenia skóry w ciągu dnia. Może być rozpylana bezpośrednio na makijaż.
bioeffect-osa-water-mist-1024x102439417_95596.jpg

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże wybrać optymalny dla potrzeb skóry lotion. W razie potrzeby dodatkowej konsultacji zachęcam do kontaktu.

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))