Wyświetlenia 125

Ocena 0/5.0

Poznaj lepiej siebie – PITTA

Kontynuując wątek „Poznaj lepiej siebie”, tym razem kilka słów o kolejnym typie ciała. Ty razem PITTA. Dla osób, które czytają ten artykuł jako pierwszy, poniżej przypomnienie od czego ta seria się zaczęła i o czym mowa.

W jaki sposób zrozumieć siebie oraz sposób, w jaki funkcjonuje nasz organizm?

Zazwyczaj na początku wydaje nam się, że nie ma żadnego schematu oraz wyraźniej zasady. Im bliżej przyglądamy się sami sobie, tym więcej reguł zaczynamy dostrzegać. Najważniejsze w gruncie rzeczy jest po prostu obserwowanie siebie oraz tego, w jaki sposób nasz organizm reaguje na poszczególnych ludzi, sytuacje, jedzenie, otoczenie etc.

To co dla mnie okazało się niezwykle pomocne w zrozumieniu nieco lepiej jak i dlaczego moje ciało reaguje to:

1. Ajurweda

Rozpatruje ciało jako trzy rodzaje sił, konstytucji, składników, elementów, energii, dosh (jakkolwiek chcielibyśmy to nazwać), które w ideale powinny być w równowadze. W zależności od tego, który element w naszym ciele dominuje, fakt ten determinuje nasze potrzeby, preferencje, styl odżywiania, aktywność sportową etc. Zaburzenia (nadmiar lub niedomiar) poszczególnych dosh generują określone choroby i schorzenia, ich świadomość i znajomość przyczyn znacząco ułatwia wybranie metody mającej na celu powrót do zdrowia i równowagi.

typy-ciala-wedlug-ajurwedy26424_46134.png

2. Grupa krwi

Znacząco determinuje, które składniki odżywcze trawimy łatwiej, a które zdecydowanie nam szkodzą. Świadomość, co potencjalnie jest dla nas złe, a co bardzo korzystne może znacząco ułatwić komponowanie posiłków, po których będziemy się czuć komfortowo.

grupa-krwi3198_36181.gif

3. Zdrowy rozsądek

Dla mnie niezbędny niezależnie od tego, co nas inspiruje i ciekawi. Oba powyższe kroki muszą być przesiane przez sito zdrowego rozsądku, bo inaczej nie ma to żadnego sensu. Cokolwiek wpada w nasze ręce, czy to koncepcja, książka, nowa dieta etc., każdy z tych elementów powinien być rozpatrywany przez nasz konkretny przypadek i reakcje ciała. Jeśli zatem czytamy, że wedle Ajurwedy dla naszego typu ciała optymalna jest brukselka, według grupy krwi również, podczas gdy każdorazowo jedzenie jej powoduje, że czujemy się fatalnie, zdrowy rozsądek powinien podpowiedzieć nam, aby jej po prostu nie jeść. Każdy człowiek jest inny, zatem wszelkie informacje traktujemy jako wskazówkę, a nie rozkaz, czy determinantę.

zdrowy-rozsadek95334_97944.jpg

 

CHARAKTERYSTYKA TYPÓW CIAŁA

 

TYP PITTA

pitta27306_1686.png

 • „Średnia budowa, dobrze ukształtowany, atletycznie zbudowany
 • Średnia siła i wytrzymałość
 • Ostry głód i pragnienie, mocne trawienie
 • Tendencja do gniewu i irytacji, kiedy znajdzie się pod wpływem stresu
 • Może być arogancki, egocentryczny
 • Łatwo się przystosowuje, inteligentny, bystry
 • Tendencja w kierunku czerwienienia skóry i rudych włosów, znamion, piegów, problemów skórnych
 • Jeżeli brakuje mu harmonii, przedwcześnie łysieje i/lub siwieje
 • Spiczasty, zaczerwieniony nos
 • Przeszywające spojrzenie, czasem przekrwione oczy
 • Niechęć do słońca, upałów
 • Woli chłodną żywność i napoje
 • Przedsiębiorczy charakter, lubi wyzwania, dobry organizator
 • Bystry intelekt
 • Dobry, precyzyjny i elokwentny mówca
 • Nie może pominąć posiłku, w przeciwnym razie jest drażliwy
 • Ma średnio dobrą pamięć
 • Odnoszący sukcesy lider

Słowem, które najlepiej oddaje typ Pitta jest „intensywność”. Typ ten jest w większości zdominowany przez element ognia i wynikające z tego cechy. Ogień reprezentuje dynamiczną siłę natury i jest odpowiedzialny za wszystkie procesy transformacji w ciele i umyśle. Ciało mentalne ( nie fizyczne), składające się z myśli, uczuć i emocji, jest domeną Pitta. Energie Pitta znajdują się w centralnym obszarze ciała, który jest obszarem ogólnie określanym jako splot słoneczny. Splot słoneczny działa jako „kwatera główna” dla funkcji psychologicznych i fizjologicznych. „Przeczucie”, jakiego czasami doświadczamy na temat pewnych osób lub sytuacji jest ściśle związane z energią Pitta. Dzięki niej posiadamy naturalny instynkt poszukiwania czystej żywności, powietrza, świeżej wody, zawierania przyjaźni i konstruktywnych relacji emocjonalnych i tym podobnych, abyśmy byli w stanie zachować równowagę fizyczną, psychiczną i emocjonalną.

Dosza Pitty pomaga nam także zachować umiarkowanie w jedzeniu, piciu, aktywności seksualnej i zaspokajania naszych pozostałych potrzeb. Ta instynktowna cecha jest wysoce rozwinięta w zrównoważonym typie Pitta, co czyni go symbolem Sattwa, czyli kogoś kto posiada czysty umysł. Zakłócenie energii Pitta skutkuje utratą zdolności oceny tego, co jest przydatne i odpowiednie, a co nie. Może to prowadzić do nadmiernego spożycia używek jak alkohol, tytoń i narkotyki, a także żądzy władzy i wpływów. Każda z nich zmienia odpowiednie proporcje składników żółci w wątrobie i w drogach żółciowych, a tym samym przyczynia się do powstawania kamieni wewnątrzwątrobowych. Pitta oznacza również żółć. Podrażnienie doszy Pitta w powyższy sposób, prowadzi do cholerycznej osobowości, tak częstej dla tego typu ciała.

Wszyscy potrzebujemy energii Pitta, abyśmy byli w stanie przełożyć nasze pomysły na konkretne realia. Ponieważ energia ta jest najbardziej obecna w typie Pitta, wykazuje się on dużą dynamiką, ambicją, a czasami nawet agresywną osobowością. Pitta załatwiają sprawy. Ich wielka wizja i zdolność prognozowania są atrybutami elementu ognia, który daje im wyraźną wewnętrzną i zewnętrzną zdolność przewidywania. Jednakże, jeśli osoba Pitta nadwyręża swoje siły i zaburza równowagę w ciele, jako pierwszy zacznie cierpieć na problemy ze wzrokiem i trudno będzie mu odzyskać wewnętrzną „wizję” tego, jak ma wyglądać jego życie.

Dosza Pitta jest położona w najbardziej centralnej części ciała i utrzymuje Vata i Kapha w ryzach. Odzwierciedla się to także w osobowości Pitta; są to osoby pragnące zawsze mieć kontrolę nad każdą sytuacją. Kiedy dosza Pitta jest zrównoważona, stanowi najbardziej udany ze wszystkich typów ciała. Jego zdolność skupienia się na celu i bystrość sprawiają, że prawie zawsze znajduje rozwiązanie każdego problemu i wyróżnia się prawie we wszystkim, czym się zajmuje. Specjalizuje się w zadaniach umysłowych, gdzie ujawnia swoje prawdziwe siły i zdolności. Jest elokwentnym i uzdolnionym mówcą oraz potrafi być dobrym przywódcą.

Ze względu na strategiczne położenie Pitta w organizmie, typy Pitta są doskonałe do odgrywania kluczowych ról w życiu. Splot słoneczny jest związany z energią Słońca, która wpływa na życie na naszej planecie. Pitta są świadomi swojej energii zawartej w splocie słonecznym i dlatego są naturalnie pewni siebie. Jeśli będą umieli przeobrazić nadmiar, zbytek i arogancję, którymi mogą kierować się w życiu, będą mogli uzyskać dostęp do najgłębszej wiedzy o Sobie. Ludzie o typie Pitta są również bardzo dobrzy w pokazywaniu tego, co poznali za pośrednictwem swoich często niezwykłych spostrzeżeń i doświadczeń.

Sytuacja zmienia się jednak, kiedy Pitta przenoszą się poza splot słoneczny do innych części ciała. Typ Pitta nagle staje się ognisty, zazdrosny, cyniczny, zły i egoistyczny. Szybko zaczyna wymykać się spod kontroli, jak pożar lasu, który szybko rozprzestrzenia się podsycany przez silne wiatry. Jeśli jego ego staje się nadmiernie rozrośnięte, może próbować ujarzmić elementy Vata i Kapha, zwłaszcza w obszarze seksualności. Dominująca skłonność typu Pitta, aby być zwycięzcą w każdej dziedzinie życia, może pozostawiać niewiele miejsca dla zdrowej relacji sensualnej. Może być pozbawiony odpowiedniej cierpliwości i pokory, wymaganych podczas najbardziej intymnych chwil dzielenia się doświadczeniem i równością.

Pitta o zaburzonej równowadze stara się wykorzystać wszystkie środki, aby uniknąć przyznania się do porażki. Najbardziej odpowiednimi partnerami dla Pitta są mocne typy Kapha lub energie Kapha- Vata, lub Vata- Kapha. Partnerstwo dwóch osób o typie Pitta może nie być dobrym pomysłem.

W sensie fizycznym, rozproszenie nadmiaru energii Pitta może doprowadzić do zgagi, wrzodów żołądka, pieczenia w jelitach, biegunki i hemoroidów. Ten rodzaj destrukcyjnej energii Pitta może również wpływać na skórę, która staje się podatna na wysypki, pryszcze, zapalenia i trądzik. Skóra, szczególnie na twarzy i klatce piersiowej, może łatwo czerwienić się i stawać się gorąca. Trądzik różowaty jest dość często spotykaną przypadłością wśród osób o energii Pitta. Uderzenia gorąca i obfity pot z górnej połowy ciała są również typowym objawem zaburzonej energii typu Pitta. Kobiety o energii Pitta, która nie jest zrównoważona częściej odczuwają takie objawy podczas przechodzenia przez okres menopauzy.

Oczy łatwo mogą stać się przekrwione i zamglone, a także często są nadwrażliwe na światło słoneczne. Wrażliwość na światło słoneczne i łzawienie z oczu są głównymi powodami, dla których osoby Pitta z doszami niezrównoważonymi chcą nosić okulary przeciwsłoneczne. Ich naturalne wewnętrzne ciepło sprawia, że są najgorszymi kandydatami do opalania się. Wolą chłodne, zacienione miejsca i kochają brać zimne prysznice, gdy rośnie temperatura na zewnątrz. Jeśli nie żyją zgodnie z ich naturalnymi instynktami odnośnie czasu wystawiania się na działanie Słońca i ciepła, szybko dochodzi u nich do poparzenia skóry i stają się podatni na wyczerpanie upałem.

Fizycznie osoby Pitta mają dobre proporcje, są atletycznie zbudowane, średniej wielości. To samo odnosi się do ich twarzy. Ich oczy są średniej wielkości, czasami z przenikliwym spojrzeniem. Możesz łatwo rozpoznać kaukaski typ Pitta z daleka, ponieważ może on mieć włosy rude, blond lub koloru piasku. Jest również pierwszym wśród typów budowy ciała, który siwieje lub łysieje. Pitta rzadko odczuwa zimno, nawet w zimie. Gdy są na słońcu, pierwsi narzekają na upał. Ich jasna, ciepła i miękka skóra jest podatna na piegi, znamiona lub zmiany skórne. (Uwaga: niektóre z tych cech Pitta nie mają zastosowania do ras o ciemnych włosach i skórze).

Typy Pitta są średnio aktywni fizycznie, co uniemożliwia im nadmierne ćwiczenie lub przemęczanie się. Ich wytrzymałość jest umiarkowana, ale mają dużo energii trawiennej. Jednakże ciągłe przejadanie się może prowadzić do nagłych problemów jelitowych. Z tego powodu, niezwykle korzystne są dla nich umiarkowane spożycie żywności i zrównoważony tryb życia. Zjedzenie bardziej obfitego posiłku ponad to, co mieści się w dłoniach (najlepiej w południe) powoduje problemy jelitowe. Zanieczyszczone jedzenie, woda i powietrze, alkohol, kawa, papierosy, napoje i inne niezdrowe substancje są szczególnie drażniące dla osób o typie Pitta i często powodują bardzo nieprzyjemne reakcje oczyszczające, takie jak wypryski skórne, problemy żołądkowe i emocjonalne. Na Pitta również negatywny wpływ ma odzież, która jest wykonana z materiałów syntetycznych. Głównym sygnałem ostrzegawczym dla Pitta mówiącym o tym, że ich energia jest niezrównoważona jest gniew, który może podsycać ich energię ognia do takiego stopnia, że ich ciała stają się toksyczne i zaczynają chorować. Głównym kluczem do przywracania równowagi energii Pitta jest „umiar”.

Poniższe czynniki są najbardziej drażniące dla typu Pitta:

 • Gniew
 • Niedostateczna ilość snu
 • Silne słońce
 • Niedojadanie
 • Nasiona i produkty sezamu
 • Wina i inne napoje alkoholowe
 • Kawa i inne używki
 • Ocet
 • Zanieczyszczone pokarmy
 • Niedojrzałe owoce
 • Siemię lniane
 • Jogurt
 • Słona i kwaśna żywność oraz żywność o ostrym zapachu
 • Późne lato i jesień.”

Cytaty pochodzą z książki „Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania” Andreas Moritz, której lekturę całości bardzo polecam, choć nie ze wszystkimi twierdzeniami i pomysłami autora się w pełni zgadzam. Trzymam się natomiast koncepcji, że niezależnie od tego, jaki rodzaj wiedzy przyswajamy, nie musimy jej przyjmować bezmyślnie w całości, a raczej wybierać to, co z nami rezonuje, w co wierzymy, co nas przekonuje i mobilizuje do działania.

 

Przeczytaj również o pozostałych typach ciała (kliknij na wybrany)

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-vata/

https://teramedo.pl/pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-kapha/

 

Grafiki pochodzą ze stron:

https://detechter.com/

https://kpoplivepolska.wordpress.com

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))