Wyświetlenia 145

Ocena 0/5.0

Grupa krwi 0

Zgodnie z obietnicą, rozszerzam wątek wcześniej poruszony, w którym była mowa o lepszym poznawaniu siebie. Przybliżyłam już tematykę konstytucji ciała, pora zatem na grupy krwi. Dla tych, którzy nie wiedzą o czym mowa, poniżej link do poprzedniego artykułu, aby mieć pełne wprowadzenie i kontynuację myśli.

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie/

„Zdecydowanie łatwiejsze jest utrzymywanie ciała w zdrowiu niż naprawianie tego, co zostało w nim uszkodzone.

Każda osoba jest unikalną istotą z określonymi cechami. Innymi słowy, nie ma na Ziemi  dwóch jednakowych osób, mających identyczne odciski palców i warg, te same płatki uszu, tęczówki lub głosy (nawet bliźnięta jednojajowe są w jakimś stopniu zróżnicowane); dlatego dwie osoby nie powinny jeść dokładnie tej samej żywności.” (Dr. James Adamo i Allan Richards „Zdrowie zgodne z grupą krwi”)

 

Pod tymi stwierdzeniami mogę się śmiało podpisać. Z mojego punktu widzenia przeanalizowanie swojej grupy krwi i kwestii, które ona determinuje jest naprawdę bardzo istotna. Przy czym jak zawsze, wszystko to, co czytamy, słyszymy, wynajdujemy, powinno stanowić wyłącznie inspirację, a nie być determinantą i bezwzględnym nakazem. Zatem grupa krwi + zdrowy rozsądek + analizowanie reakcji swojego własnego organizmu, to najlepsze możliwe podejście. Każdy z nas jest inny, zatem nie istnieje uniwersalna recepta dla każdego. Inspirować się jednak warto, o to pomaga nam zrozumieć samego siebie oraz zasady funkcjonowanie i reagowania naszego ciała i emocji.

Poniżej cytuję fragment książki dr. James’a Adamo i Allan’a Richards’a „Zdrowie zgodne z grupą krwi”. Bardzo serdecznie zachęcam jak zawsze do lektur całości osobom, które ten temat zainteresuje.

GRUPA 0

  • Dieta wysokobiałkowa, ale dopasowana do poziomu aktywności fizycznej
  • Najdłuższa średnia długość życia
  • Dobrze rozwinięta budowa ciała
  • Skłonność do muskularnej sylwetki
  • Spowolnione krążenie krwi
  • Konieczna aktywność fizyczna o dużej intensywności
  • Trudności w prowadzeniu wegetariańskiego trybu odżywiania- nadmiar węglowodanów, który może powodować hipoglikemię oraz tendencję do tycia
  • Rekomendowane dla osób z grupą krwi 0 są: mięso indyka, jagnięcina, ryby, a czasem wołowina
  • Należy ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować produkty mleczne i pszenne, mleko, ser, jajka

 

„Zobaczmy dlaczego osoby z tą grupą powinny mieć dietę wysokobiałkową.

Są to ludzie z natury najsilniejsi, biorąc pod uwagę wszystkie grupy krwi. Cechuje ich ponadto najdłuższa średnia długość życia, dobrze rozwinięta budowa ciała ( w większości przypadków) i aktywność fizyczna- to rodzaj „atletów”. Chociaż mają skłonność do muskularnej sylwetki, przepływ krwi w ich organizmie może być spowolniony i bez programu energicznych ćwiczeń, wykonywanych każdego dnia przez co najmniej godzinę w celu pobudzenia układu krążenia, osoby z grupą krwi 0 szybko będą stawać się ospałe (bardziej niż przedstawiciele pozostałych grup krwi). Ćwiczenia fizyczne nie tylko przywracają i optymalizują energię ludziom z grupą 0, lecz również wypełniają ich umysł silą potrzebną do dalszych zmagań. Ta charakterystyka cofa nas do przyczyn, które sprawiły, że osoby z grupą krwi 0 potrzebują białka zwierzęcego.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wcześniejszy okres rozwoju ludzkości, to zgodnie z tym, co mówią nam antropolodzy, zauważymy, że grupa krwi 0 była pierwszą, jaka się pojawiła. Człowiek pierwotny był myśliwym, zależnym od fizycznej sprawności. Musiał tropić i zabijać zwierzęta,  aby jeść. Syndrom walczyć-czy-uciekać odgrywał najważniejszą rolę w codziennych zmaganiach naszych przodków. Ówczesny człowiek potrzebował wysokooktanowego „paliwa”, które pochodziło z regularnej konsumpcji najbardziej energetycznej substancji, czyli białka zwierzęcego.

Dziś niewielu z nas musi polować, aby zjeść kolejny posiłek, dlatego tez mechanizm walczyć-czy-uciekać nie odgrywa już takiej roli jak we wcześniejszych okresach naszej historii. Mimo to osoby z grupą krwi 0 ciągle noszą w sobie piętno przodów i żeby zaspokoić potrzeby organizmu wciąż potrzebują codziennej porcji białka zwierzęcego.

Człowiek z grupą krwi 0 usiłujący prowadzić wegetariański styl życia bez przerwy będzie czuł się głodny i aby szybko zdobyć odpowiednią energię stale będzie jadał przekąski- zwykle z węglowodanami. Ostatecznie zaś nabawi się hipoglikemii, czyli będzie mieć niski poziom cukru we krwi. Przyczyna hipoglikemii wynika ze spożycia nadmiernej ilości cukru, czyli węglowodanów, alkoholu, zbyt wielu filiżanek kawy lub ziołowych napojów energetycznych z kofeina- to wszystko powoduje, że trzustka wydziela za dużo insuliny. Wszystkie węglowodany, włącznie z tymi zawartymi w warzywach korzeniowych, owocach, zbożach, cukrze trzcinowym lub brązowym, po strawieniu przechodzą w glukozę. Trzustka wydziela insulinę do krwi, aby regulować poziom glukozy, lecz w przypadku hipoglikemii uwalnia się zbyt dużo insuliny i cukier we krwi obniża się do niezdrowego poziomu.

Wszystkie komórki ciała pochłaniają glukozę jako paliwo, ale kiedy jej poziom jest zbyt niski, komórkom brakuje paliwa, co często powoduje fizyczne, umysłowe i emocjonalne zmęczenie. Nieleczona hipoglikemia może ostatecznie wywołać wiele innych chorób, począwszy od depresji, a skończywszy na cukrzycy i chorobie nowotworowej.

Hipoglikemia występuje znacznie częściej  u osoby z grupą krwi 0, której brakuje białka zwierzęcego niż u ludzi z pozostałymi grupami krwi.

Dla poprawy zdrowia osoba z grupą krwi 0 powinna w ramach codziennej diety jadać mięso indyka, jagnięcinę, ryby, a czasem organiczną wołowinę; powinna ograniczyć bądź całkowici wyeliminować produkty mleczne i pszenne, mleko, ser, jajka u osoby z grupą 0 wytwarzają nadmierną ilość śluzu, co niejednokrotnie prowadzi do przewlekłych dolegliwości oddechowych i krążeniowych. W przypadku ludzi z grupą krwi 0 wyeliminowanie, a przynajmniej znaczna redukcja produktów mlecznych zapobiega lub znacznie zmniejsza dolegliwości astmatyczne i przewlekłe problemy z zatokami.

Osoby z grupą krwi 0 w porównaniu z ludźmi reprezentującymi pozostałe grupy są najmniej narażone na choroby serca i układu krążenia. Ale osoba z grupą krwi 0, która regularnie spożywa produkty mleczne będzie reagować niczym ludzie z grupą A, którzy cechują się największą liczbą chorób serca spośród osób reprezentujących wszystkie grupy krwi- typowe są też dla nich zmiany miażdżycowe, wywołujące choroby serca i układu krążenia.

Podobnie szkodliwe dla osób z grupą krwi 0 są produkty pszeniczne. Mogą one zaburzać równowagę kwasu chlorowodorowego w żołądku. Tabletki zobojętniające kwas nie są zatem obce ludziom z grupą krwi 0, którzy w naturalny sposób borykają się z nadkwasotą żołądka. Zakłócanie poziomu kwasu sprawia, że osoby z grupą 0 są podatne na różne dolegliwości trawienne i brzuszne, w tym na wrzody dwunastnicy, nieżyt żołądka i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. A więc nawet kiedy usiłujesz przestrzegać diety, o której myślisz, że jest zdrowa (czyż nie mówi się nam, że chleb z pełnej pszenicy jest zdrowszy niż białe pieczywo?), możesz nadal wybierać złą żywność dla swojego ciała.

Jednak klucz do zdrowia osób z grupą 0 nie tkwi wyłącznie w żywności. Zdrowy styl życia musi obejmować w tym przypadku również intensywne ćwiczenia. Pamiętaj, że ludzie z grupą 0 byli myśliwymi. Jeśli masz właśnie tę grupę krwi, potrzebujesz ćwiczeń poprawiających stan układu sercowo- naczyniowego. Może to być jogging, różnego rodzaju gimnastyka, pływanie, jazda na rowerze lub piesze wycieczki. I nieważne, czy jesteś studentem, który cały dzień słucha wykładów, wpływowym maklerem giełdowym, czy zwykłym sprzedawcą.

Ludzie z grupą 0, którzy jedzą białko, lecz nie ćwiczą, zamieniają pozytywny wpływ białka w toksyczną dla ich organizmu sytuację. I dopóki nie wznowią ćwiczeń będą musieli zmagać się z szybkim przyrostem masy ciała, wzdęciami, podwójnym podbródkiem i rosnącym zmęczeniem.

Ważna jest też pora ćwiczeń. Osoba z grupą 0 powinna ćwiczyć przede wszystkim rano, zanim jeszcze zacznie robić coś innego. Wzmacnia się wtedy kompleksowo, tworząc barierę przeciw stresowi i niepokojom dnia. Jeśli ćwiczy wieczorem, poprawia swój układ sercowo- naczyniowy, ale nie odnosi tych samych korzyści umysłowych i emocjonalnych.

Należy pamiętać, że ludzie z grupą krwi 0, którzy są chorzy bądź ograniczeni w inny sposób, muszą zredukować spożycie białka i ćwiczyć tylko w miarę możliwości.”

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))