Wyświetlenia 369

Ocena 0/5.0

Poznaj lepiej siebie

W jaki sposób zrozumieć siebie oraz sposób, w jaki funkcjonuje nasz organizm?

Zazwyczaj na początku wydaje nam się, że nie ma żadnego schematu oraz wyraźniej zasady. Im bliżej przyglądamy się sami sobie, tym więcej reguł zaczynamy dostrzegać. Najważniejsze w gruncie rzeczy jest po prostu obserwowanie siebie oraz tego, w jaki sposób nasz organizm reaguje na poszczególnych ludzi, sytuacje, jedzenie, otoczenie etc.

To co dla mnie okazało się niezwykle pomocne w zrozumieniu nieco lepiej jak i dlaczego moje ciało reaguje to:

1. Ajurweda

Rozpatruje ciało jako trzy rodzaje sił, konstytucji, składników, elementów, energii, dosh (jakkolwiek chcielibyśmy to nazwać), które w ideale powinny być w równowadze. W zależności od tego, który element w naszym ciele dominuje, fakt ten determinuje nasze potrzeby, preferencje, styl odżywiania, aktywność sportową etc. Zaburzenia (nadmiar lub niedomiar) poszczególnych dosh generują określone choroby i schorzenia, ich świadomość i znajomość przyczyn znacząco ułatwia wybranie metody mającej na celu powrót do zdrowia i równowagi.

typy-ciala-wedlug-ajurwedy-181002_5614.png

 

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-vata/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-pitta/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-kapha/

 

2. Grupa krwi

Znacząco determinuje, które składniki odżywcze trawimy łatwiej, a które zdecydowanie nam szkodzą. Świadomość, co potencjalnie jest dla nas złe, a co bardzo korzystne może znacząco ułatwić komponowanie posiłków, po których będziemy się czuć komfortowo.

grupa-krwi-135663_20643.gif

https://teramedo.pl/pl/blog/post/grupa-krwi-0/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/grupa-krwi-a/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/grupa-krwi-b/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/grupa-krwi-ab/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/podgrupy-krwi/

 

3. Zdrowy rozsądek

Dla mnie niezbędny niezależnie od tego, co nas inspiruje i ciekawi. Oba powyższe kroki muszą być przesiane przez sito zdrowego rozsądku, bo inaczej nie ma to żadnego sensu. Cokolwiek wpada w nasze ręce, czy to koncepcja, książka, nowa dieta etc., każdy z tych elementów powinien być rozpatrywany przez nasz konkretny przypadek i reakcje ciała. Jeśli zatem czytamy, że wedle Ajurwedy dla naszego typu ciała optymalna jest brukselka, według grupy krwi również, podczas gdy każdorazowo jedzenie jej powoduje, że czujemy się fatalnie, zdrowy rozsądek powinien podpowiedzieć nam, aby jej po prostu nie jeść. Każdy człowiek jest inny, zatem wszelkie informacje traktujemy jako wskazówkę, a nie rozkaz, czy determinantę.

zdrowy-rozsadek-123806_50570.jpg

 

 

Grafika budowy ciała pochodzi ze strony https://detechter.com/

Grafika grup krwi pochodzi ze strony https://kpoplivepolska.wordpress.com

Obrazek wyróżniający pochodzi ze strony https://pl.wikipedia.org

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))