Wyświetlenia 125

Ocena 0/5.0

Cele i właściwości masażu

Po co się masować?

Dlaczego warto zainwestować w masaż swój czas i pieniądze?

Jaki to ma sens?

Dlaczego masaż musi być głęboki, a czasami wręcz bolesny?

 

Celem masażu jest odzyskanie bardzo szeroko pojętej równowagi, a co za tym idzie zdrowia i dobrego samopoczucia. To nie masaż leczy – organizm leczy się sam, ponieważ posiada wszelkie ku temu możliwości. Masaż w tym założeniu polega na dotykaniu, stymulowaniu, naciskaniu właściwych „guzików”, które włączają procesy samoodnowy i regeneracji. Niezależnie czy mowa o twarzy, dłoniach, stopach czy plecach, w każdym z tych miejsc mamy strefy, punkty, linie łączące je z organami wewnętrznymi. Masaż ma za zadanie pomóc organizmowi naturalnie i zdrowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać zatory przepływu krwi, limfy, bodźców elektrycznych i energii. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, a masaż jedynie je uaktywnia i stymuluje.

autoregeneracja4049_92060.jpg

Najważniejszym czynnikiem zdrowo funkcjonującego ciała przez przepływ zarówno krwi, limfy, bodźców elektrycznych oraz energii. Jeśli każdy z tych elementów jest w ruchu i nie tworzą się nigdzie zastoje, nasze ciało i umysł pracuje bardzo harmonijnie oraz bezboleśnie. Jeśli gdzieś powstaje zator pojawia się ból i stopniowo narasta proces patologiczny tkanek wokół miejsca zablokowanego. Masaż uciskowy usuwa blokady i stymuluje swobodny przepływ. Poprzez stymulację receptorów wywołana zostaje podświadoma odpowiedź w narządzie, gruczole lub innej tkance, które połączone są specyficznym szlakiem energetycznym. W ten sposób powstaje cała reakcja łańcuchowa, powodująca zmiany fizjologiczne we wszystkich układach organizmu.

Masaż usprawnia działanie układu nerwowego

Szlaki, po których krążą bodźce nerwowe, to zarówno tkanki anatomiczne (nerwy), jak i kanały elektryczne. Kiedy szlaki bodźców nerwowych zostaną uszkodzone lub zablokowane, działanie nerwu jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wędrujące przez nie sygnały przekazywane są wolno i słabo, w związku z czym procesy zachodzące w organizmie przebiegają na niższym od optymalnego poziomie. Masaż umożliwia otwarcie i odblokowanie szlaków bodźców nerwowych, pobudzając do działania tysiące zakończeń nerwowych.

Masaż poprawia działanie układu krwionośnego

Prawidłowe krążenie krwi ma kolosalne znaczenie dla organizmu. Krążenie to życie, zastój to śmierć. Jeżeli dotarcie krwi do którejkolwiek części ciała zostaje zaburzone, człowiek zaczyna odczuwać różne bóle i dolegliwości, wszystkie tkanki, aby mogły funkcjonować bez zakłóceń wymagają odpowiedniego zaopatrzenia w krew, która transportuje do komórek tlen i substancje odżywcze oraz usuwa z nich uboczne produkty przemiany materii i toksyny. W procesie tym naczynia krwionośne nieustannie kurczą się i rozluźniają. Dlatego ich elastyczność jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Masaż  poprawia działanie układu hormonalnego

O ile układ nerwowy uważa się za układ elektryczny organizmu, to gruczoły dokrewne stanowią jego układ chemiczny. Układ hormonalny składa się z sieci gruczołów dokrewnych, wydzielających hormony bezpośrednio do krwi. Hormony to niezwykle silne substancje chemiczne, od których zależy funkcjonowanie całego organizmu. Jeżeli którykolwiek z siedmiu głównych gruczołów przestanie prawidłowo pracować, ustaje wydzielanie hormonu, a organizm zostaje wytrącony ze stanu równowagi. Każda tkanka i narząd wewnętrzny są kontrolowane na drodze szeregu reakcji biochemicznych i hormonów krążących w krwiobiegu. Równowaga układu hormonalnego wpływa także na nasze myśli, emocje, a nawet kształtuje osobowość.

Masaż zwalcza ból

Choć niejednokrotnie w pierwszej fazie masaży możemy mieć wrażenie, że wręcz go prowokuje i jest jego przyczyną. Pomimo, iż niejednokrotnie pierwszy masaż lub masaże są bolesne, bądź miejsca masowane w kolejnych dniach są obolałe, w konsekwencji uzyskujemy silny efekt przeciwbólowy ale w zupełnie innej jakości. Mam tu na myśli różnice, którą zobrazuję w sposób następujący. Wyobraźmy sobie jakiś problem powodujący ból, bierzemy środek przeciwbólowy, nie odczuwamy bólu przez godzinę, dwie czy sześć, po czym ból ponownie powraca i domaga się kolejnej dawki otępienia w postaci środków przeciwbólowych. Działanie to polega jedynie na maskowaniu bólu, trochę tak, jakbyśmy zamykali oczy, aby nie zobaczyć czegoś brzydkiego, co nie zmienia faktu, że to coś nadal tam jest i jak tylko otworzymy oczy znowu to zobaczymy. Ból w trakcie i po masażu oznacza coś zupełnie innego. My nie uciekamy od problemu ani nie zamykamy oczu, aby go nie zobaczyć, wręcz przeciwnie, pracujemy właśnie tam gdzie boli, aby rozpracować zastój lub blokadę. Trzeba ją rozbić i przepchnąć, aby faktycznie ją usunąć. Może to powodować ból i obolałość nawet w kolejnych dniach po masażu, tak też jak bolą nasze mięśnie po pierwszym treningu lub po intensywnym dniu. Niemniej jednak, kiedy ta obolałość znika okazuje się, że to, co było przyczyną naszego bólu – zastój, blokada – już nie istnieje. Została zatem wyeliminowana przyczyna problemu, a nie tylko czasowo przytępiony ból, który był jej konsekwencją. Ważnym jest, aby zrozumieć, że czasami koniecznym jest trochę pocierpieć, że ból nie zawsze jest zł y- niejednokrotnie jest jedyną drogą do uzyskania prawdziwych, a nie jedynie iluzorycznych efektów. Ból nie jest dobry, ani zły. Ból to informacja o problemie, więc zagłuszanie go nie ma najmniejszego sensu. Od bólu nie należy uciekać ale koniecznym jest, aby ból rozpracować i usunąć jego przyczynę.

Mechanizmy przeciwbólowe działania masażu:

Zwiększone wydzielanie endorfin

Po zabiegu organizm ludzki wytwarza własne środki przeciwbólowe zwane endorfinami. Powstają one w przysadce mózgowej, a ich zadanie polega na blokowaniu przesyłanych przez rdzeń kręgowy do mózgu sygnałów bólu. Masaż stymuluje mózg do wydzielania większej ilości endorfin.

Masaż zamyka „bramki bólu”

W tym przypadku proces łagodzenia bólu polega na tym, że bodźce uciskowe receptorów biegnące w układzie nerwowym tzw. nerwami szybkoprzewodzącymi hamują przebieg bodźców bólowych z miejsc chorych, które docierają do rdzenia kręgowego tzw. nerwami wolnoprzewodzącymi. W ten sposób impulsacja terapeutyczna powoduje, że organizm zamyka bramki bólu na poziomie rdzenia kręgowego. Proces ten przerywa cykl bólu i skutecznie go uśmierza.

Masaż powoduje poprawę ukrwienia tkanek

W związku z czym jeśli ból narządu spowodowany jest niedokrwieniem, to po masażu, który poprawia ukrwienie tkanek, a tym samym dystrybucję tlenu – ból mija, ponieważ komórki otrzymują niezbędny i życiodajny tlen.

Masaż usuwa złogi krystaliczne

W zakończeniach nerwów mogą gromadzić się krystaliczne złogi, powodujące ból podczas masażu. Uważa się, że są to osadzone pod skórą złogi wapnia, które powstały przy zakończeniach nerwowych. Nadmiar kwasowości we krwi może też powodować zwiększone odkładanie się wapnia w każdym narządzie organizmu. Złogi te przekształcają się w kryształki kwasu, które utrudniają prawidłowe krążenie krwi.

Najbardziej narażone na tego typu zmiany są stopy. To znacznie ogranicza w nich krążenie. Pamiętajmy, że stopy są końcowym odcinkiem krwiobiegu, stąd też krew zawraca ku górze pokonując siłę grawitacji. Zastój krwi w stopach utrudnia tę czynność. Oprócz złogów wapniowych, w stopach osadzają się także toksyny. Owe kryształki znajdujące się w tkance podskórnej stóp można „rozbić” i zlikwidować dzięki odpowiedniemu masażowi uciskowemu, a ich pozostałości zostaną usunięte przez krążącą krew.

Gorąco zachęcam zatem do korzystania również z zabiegów refleksoterapii stóp!!!

Dwie główne szkoły refleksoterapii to:

POLSKI INSTYTUT REFLEKSOLOGII

Który na swojej stronie publikuje listę dyplomowanych refleksologów

http://refleksologia.com/o-instytucie/refleksolodzy/

MIĘDZYNARODOWA AKADEMIA REFLEKSOLOGII

Na stronie której również możemy znaleźć dyplomowanego specjalistę refleksoterapii Refleksolodzy - Refleksoterapia.pl

Można także samodzielnie się masować w domu. Poniżej linki do artykułów, w których będzie można znaleźć jeszcze więcej informacji na ten temat:

https://teramedo.pl/pl/blog/post/autorefreksologia-dlogi-i-stop/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/automasaz/

Serdecznie zapraszam również na profesjonalne, holistyczne rytuały pielęgnacyjne TERAMEDO

https://teramedo.pl/pl/oferta/dla-kobiet/

Grafiki pochodzą ze strony http://afterkorpo.pl

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))