Wyświetlenia 147

Ocena 0/5.0

Poznaj lepiej siebie – KAPHA

W ramach wątku „Poznaj lepiej siebie”, dzisiaj o ostatnim typie ciała i energii KAPHA. Dla osób, które czytają ten artykuł jako pierwszy, poniżej przypomnienie od czego ta seria się zaczęła i o czym mowa.

W jaki sposób zrozumieć siebie oraz sposób, w jaki funkcjonuje nasz organizm?

Zazwyczaj na początku wydaje nam się, że nie ma żadnego schematu oraz wyraźniej zasady. Im bliżej przyglądamy się sami sobie, tym więcej reguł zaczynamy dostrzegać. Najważniejsze w gruncie rzeczy jest po prostu obserwowanie siebie oraz tego, w jaki sposób nasz organizm reaguje na poszczególnych ludzi, sytuacje, jedzenie, otoczenie etc.

To co dla mnie okazało się niezwykle pomocne w zrozumieniu nieco lepiej jak i dlaczego moje ciało reaguje to:

1. Ajurweda

Rozpatruje ciało jako trzy rodzaje sił, konstytucji, składników, elementów, energii, dosh (jakkolwiek chcielibyśmy to nazwać), które w ideale powinny być w równowadze. W zależności od tego, który element w naszym ciele dominuje, fakt ten determinuje nasze potrzeby, preferencje, styl odżywiania, aktywność sportową etc. Zaburzenia (nadmiar lub niedomiar) poszczególnych dosh generują określone choroby i schorzenia, ich świadomość i znajomość przyczyn znacząco ułatwia wybranie metody mającej na celu powrót do zdrowia i równowagi.

typy-ciala-wedlug-ajurwedy26424_46134.png

2. Grupa krwi

Znacząco determinuje, które składniki odżywcze trawimy łatwiej, a które zdecydowanie nam szkodzą. Świadomość, co potencjalnie jest dla nas złe, a co bardzo korzystne może znacząco ułatwić komponowanie posiłków, po których będziemy się czuć komfortowo.

grupa-krwi3198_36181.gif

3. Zdrowy rozsądek

Dla mnie niezbędny niezależnie od tego, co nas inspiruje i ciekawi. Oba powyższe kroki muszą być przesiane przez sito zdrowego rozsądku, bo inaczej nie ma to żadnego sensu. Cokolwiek wpada w nasze ręce, czy to koncepcja, książka, nowa dieta etc., każdy z tych elementów powinien być rozpatrywany przez nasz konkretny przypadek i reakcje ciała. Jeśli zatem czytamy, że wedle Ajurwedy dla naszego typu ciała optymalna jest brukselka, według grupy krwi również, podczas gdy każdorazowo jedzenie jej powoduje, że czujemy się fatalnie, zdrowy rozsądek powinien podpowiedzieć nam, aby jej po prostu nie jeść. Każdy człowiek jest inny, zatem wszelkie informacje traktujemy jako wskazówkę, a nie rozkaz, czy determinantę.

zdrowy-rozsadek95334_97944.jpg

 

CHARAKTERYSTYKA TYPÓW CIAŁA

TYP KAPHA

kapha-119206_72298.png

 • Zbita, mocna i ciężka budowa ciała
 • Dobrze rozwinięte i sprawne stawy
 • Wielka siła fizyczna i wytrzymałość
 • Włosy mogą być czarne, blond, ciemnobrązowe, grube, falowane, przetłuszczające się
 • Stabilna i niezawodna osobowość
 • Stały poziom energii; powolny i pełen wdzięku w działaniu
 • Spokojna, zrelaksowana osobowość, nieskory do gniewu
 • Chłodna, gładka, blada, często przetłuszczająca się skóra
 • Niewidoczne żyły i ścięgna
 • Wolno przyswaja nowe informacje, wolno zapomina
 • Śpi głęboko i długo
 • Tendencja do nadwagi i otyłości
 • Powolne trawienie, łagodnie odczuwa głód
 • Nadmiernie potrzebuje snu
 • Spokojny, czuły, zadowolony, tolerancyjny, opiekuńczy, macierzyński
 • Tendencja do bycia zaborczym, upartym, zależnym od innych, o wąskich horyzontach

W typie Kapha dominują elementy ziemi i wody, co czyni go typem o najsilniejszym związku z naturą i najbardziej stabilnym spośród wszystkich typów ciała. Słowem, które opisuje go najtrafniej jest „powolność”. Siła Kapha skupiona jest na żywności, a w organizmie, jest ona głównie obecna w górnej części klatki piersiowej. Głównymi obszarami działalności Kapha są żołądek i płuca. Właściwe nawilżenie błony śluzowej i stawów odgrywa ważną rolę w utrzymaniu ciała typu Kapha silnym i odpornym na choroby.

Ponieważ typy Kapha chłoną materialne elementy ziemi i wody, są oni najbardziej bliscy przetrwania związanego z ziemią. Dlatego też nie jest dziwne, że spośród wszystkich typów ciała typ Kapha ma najdłuższą żywotność. W pewnym sensie są oni odzwierciedleniem Matki Ziemi z jej zdolnością karmienia, witalnością i stabilnością. Kapha, którzy reprezentują siłę żywotności, są zupełnym przeciwieństwem osób o typie Vata, którzy reprezentują siłę ruchu. Pitta jest dynamiczną siłą pomiędzy tymi dwoma typami. Osoba o energii Kapha jest czuła, zmysłowa, spokojna i wyrozumiała. Doskonale sprawdza się w roli rodzica, bo jest naturalnie tolerancyjna i nie staje się drażliwa nawet, kiedy wokół niej jest za dużo hałasu lub zamieszania. Typy Kapha funkcjonują głównie na płaszczyznach fizycznej i emocjonalnej. Czują się na ziemi lepiej niż Vata lub Pitta, ponieważ elementy ziemi i wody dominują w ich ciałach. Ich dominującymi zmysłami są węch i smak, co sprawia, że bardzo lubią jedzenie. To oczywiście czyni z nich dobrych kucharzy, rzadko spotykanych wśród typu Vata.

Fizycznie Kapha ma ogromną siłę i wytrzymałość. Większość sportowców podnoszących ciężary to typy Kapha, ponieważ mają i wykorzystują ogromne rezerwy energii. Ich kości i stawy są ciężkie i dobrze zbudowane, ale są one ukryte pod ochronną warstwą tkanki tłuszczowej. Mają szerokie biodra i szerokie ramiona, które są często spotykane wśród zawodników rugby i bokserów wagi ciężkiej. Ich zwarte i ciężkie ciała bardzo dobrze czują się osiągając dobre wyniki sportowe i będąc aktywni fizycznie. Są bardzo chętni do wysiłku fizycznego, ponieważ czują się po nim o wiele bardziej ożywieni.

Zbyt długie siedzenie lub spanie może czynić Kapha ociężałymi i leniwymi, co dodatkowo spowalnia ich i tak już powolny metabolizm. Siedzący tryb życia predysponuje je do niezwykle łatwego tycia; mogą nawet przytyć jedynie patrząc na jedzenie. Mają tendencję do radzenia sobie z nierozwiązanymi problemami emocjonalnymi poprzez jedzenie, ponieważ sprawia im ono najwięcej przyjemności. W tym sensie jedzenie jest ich tymczasowym rozwiązaniem nieprzyjemnej sytuacji. Brak równowagi u typu Kapha można rozpoznać po nadwadze. Często stają się otyli, jeśli ich życie nie „porusza się”. Tworzą grubą warstwę ochronną tłuszczu pod skórą, kiedy czują się zranieni i niepewnie. Kapha mają największe oczy ze wszystkich typów ciała. Ich ciemne lub niebieskie tęczówki tworzą niezwykle atrakcyjny kontrast z mlecznobiałymi twardówkami. Cechą charakterystyczną Kapha jest ich skóra, która jest jedwabiście gładka, miękka, chłodna w dotyku, gruba i blada, bez piegów lub pieprzyków. Nawet w podeszłym wieku, ich skóra wydaje się być jasna i bez zmarszczek. Naturalne natłuszczenie skóry nadaje jej połysk.

Typ Kapha wykonuje wszystko powoli, w tym jedzenie, chodzenie i rozmawianie. Jest nieskory do gniewu i reaguje powoli. Spokojny i samodzielny, kocha spokojne otoczenie. To najbardziej zrelaksowany i najbardziej romantyczny ze wszystkich rodzajów ciała. Romantyczna kolacja we dwoje jest jedną z ich ulubionych form spędzania czasu. Kapha zazwyczaj niewinnie flirtuje ze wszystkimi i polega na odczuciach zmysłowych, co czyni go idealnym kochankiem. Rzadko odczuwa blokady w przepływie swojej energii seksualnej i ma jej pod dostatkiem. Osoby Kapha są wspaniałymi partnerami dla wszystkich typów ciała, zwłaszcza dla tych, którzy mają silne potrzeby seksualne i pragną mieć wiele potomstwa. Kapha spełniają się opiekując się rodziną.

Kiedy typ Kapha nie są w stanie poradzić sobie z wewnętrznymi konfliktami, ma tendencję, do zatrzymywania ich w ciele, w przeciwieństwie do typów Vata, którzy mówią co myślą i czują. Takie skrywane niepokoje i antagonizmy mogą zaburzać ich przemianę materii i stać się przyczyna blokad, stagnacji, a nawet wywołać ciężką depresję. Depresja i melancholia są wibracjami, które przekształcają najcenniejsze aspekty energii Kapha w niezwykle destrukcyjne siły. Większość nowotworów wywołuje brak równowagi Kapha, a co za tym idzie, osoby o typie Kapha są najbardziej narażone na zaburzenia równowagi Kapha, dlatego są one bardziej podatne na raka niż inne typy energetyczne.

Ponieważ dosza Kapha reguluje wilgotność tkanek ciała, wyściółka śluzowa jest pierwszym miejscem, gdzie ujawniają się zaburzenia. Niezrównoważona Kapha oznacza częste przeziębienia, mokry kaszel, astmę, zatory zatok, alergie i bóle stawów, szczególnie w okresie późnej zimy i na wiosnę (sezon Kapha).

Inną oznaką braku równowagi energii typu Kapha jest tendencja u osób ją posiadających, do kurczowego trzymania się majątku, pozycji w pracy, pieniędzy, pożywienia, energii i utrzymywania zażyłych stosunków międzyludzkich. Woleliby, aby wszystko pozostawało takim jakie jest. Żeby to osiągnąć podejmują ogromny wysiłek, by zadowolić wszystkich oprócz siebie, co znów sprawia, że stają się kandydatami do rozwoju u nich raka.

Nawet jeśli nie jest to częścią ich natury, typy Kapha czerpią ogromne korzyści z wniesienia do ich życia odrobiny emocji, sytuacje typu status quo zamieniają z kolei stabilność Kapha w ociężałość, będącą ich najgorszym wrogiem. Kapha rozwijają się najlepiej fizycznie, emocjonalnie i duchowo, jeżeli ich celem jest posiadanie wystarczającej ilości czynników pobudzających w ich życiu. Wykonywanie czynności, takich jak ćwiczenia, wychodzenie do restauracji, podróże, śpiew, taniec i gra na instrumentach muzycznych „utrzymuje ich przy życiu”. Muszą rozwijać się w życiu, aby czuć się dobrze. Natomiast oglądanie telewizji sprawia, że stają się bierni i przygnębieni. Ponadto brak ruchu, zimne i ciężkie jedzenie, przejadanie się i bierność w pracy (pasywność zamiast aktywności) natychmiast ich spowalnia. Typy Kapha muszą być aktywne i jedynie doceniać swoje wielkie zasoby wewnętrznego bezpieczeństwa i stałości, kiedy są niezbędne do działania. Utrzymuje to ich młodość i zdrowie. Głównym kluczem do przywrócenia równowagi Kapha jest więc „pobudzenie”.

Następujące czynniki są najbardziej drażniące dla typu Kapha:

 • Spanie w ciągu dnia
 • Ciężkie jedzenie
 • Słodka, kwaśna i słona żywność
 • Mleko i produkty mleczne
 • Chłód i wilgoć
 • Wiosna i wczesne lato
 • Cukier i słodycze
 • Lenistwo
 • Brak ćwiczeń i aktywności fizycznej
 • Zbyt dużo snu.”

Cytat pochodzi z książki „Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania” Andreas Moritz. Bardzo polecam lekturę całości i choć nie ze wszystkimi twierdzeniami i pomysłami autora się w pełni zgadzam, to jednak większość z porad ma głęboki sens. Książka absolutnie warta przeczytania i przemyślenia. Jak zawsze zachęcam do zdobywania jak największych ilości wiedzy, z której każdy powinien sobie wybrać to co rezonuje z nim najlepiej, w co wierzymy, co nas przekonuje i mobilizuje do działania.

 

Przeczytaj również o pozostałych typach ciała (kliknij na wybrany)

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-vata/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-pitta/

 

Grafiki pochodzą ze stron:

https://detechter.com/

https://kpoplivepolska.wordpress.com

Home

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))