Wyświetlenia 137

Ocena 0/5.0

Poznaj lepiej siebie – VATA

Zgodnie z obietnicą złożoną przy okazji artykułu „Poznaj lepiej siebie” wracamy do tematu rozpoznawania, co jest dla nas korzystne, a co nie. Aby ułatwić zrozumienie, opublikuję zwięzłe opisy poszczególnych typów budowy ciała i ich specyfiki. Są to opisy ogólne, zatem w przypadku osób, które są już bardzo mocno zaznajomione w temacie, może być zbyt powierzchownie, ale domyślam się, że dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki, będzie to dobra okazja na zapoznanie się z koncepcją i mam nadzieję inspiracja do dalszych, pogłębionych studiów. Dla osób, które nie czytały artykułu i nie wiedzą, o co chodzi, poniżej przypomnienie…

W jaki sposób zrozumieć siebie oraz sposób, w jaki funkcjonuje nasz organizm?

Zazwyczaj na początku wydaje nam się, że nie ma żadnego schematu oraz wyraźniej zasady. Im bliżej przyglądamy się sami sobie, tym więcej reguł zaczynamy dostrzegać. Najważniejsze w gruncie rzeczy jest po prostu obserwowanie siebie oraz tego, w jaki sposób nasz organizm reaguje na poszczególnych ludzi, sytuacje, jedzenie, otoczenie etc.

To co dla mnie okazało się niezwykle pomocne w zrozumieniu nieco lepiej jak i dlaczego moje ciało reaguje to:

1. Ajurweda

Rozpatruje ciało jako trzy rodzaje sił, konstytucji, składników, elementów, energii, dosh (jakkolwiek chcielibyśmy to nazwać), które w ideale powinny być w równowadze. W zależności od tego, który element w naszym ciele dominuje, fakt ten determinuje nasze potrzeby, preferencje, styl odżywiania, aktywność sportową etc. Zaburzenia (nadmiar lub niedomiar) poszczególnych dosh generują określone choroby i schorzenia, ich świadomość i znajomość przyczyn znacząco ułatwia wybranie metody mającej na celu powrót do zdrowia i równowagi.

typy-ciala-wedlug-ajurwedy26424_46134.png

2. Grupa krwi

Znacząco determinuje, które składniki odżywcze trawimy łatwiej, a które zdecydowanie nam szkodzą. Świadomość, co potencjalnie jest dla nas złe, a co bardzo korzystne może znacząco ułatwić komponowanie posiłków, po których będziemy się czuć komfortowo.

grupa-krwi3198_36181.gif

3. Zdrowy rozsądek

Dla mnie niezbędny niezależnie od tego, co nas inspiruje i ciekawi. Oba powyższe kroki muszą być przesiane przez sito zdrowego rozsądku, bo inaczej nie ma to żadnego sensu. Cokolwiek wpada w nasze ręce, czy to koncepcja, książka, nowa dieta etc., każdy z tych elementów powinien być rozpatrywany przez nasz konkretny przypadek i reakcje ciała. Jeśli zatem czytamy, że wedle Ajurwedy dla naszego typu ciała optymalna jest brukselka, według grupy krwi również, podczas gdy każdorazowo jedzenie jej powoduje, że czujemy się fatalnie, zdrowy rozsądek powinien podpowiedzieć nam, aby jej po prostu nie jeść. Każdy człowiek jest inny, zatem wszelkie informacje traktujemy jako wskazówkę, a nie rozkaz, czy determinantę.

zdrowy-rozsadek95334_97944.jpg

 

CHARAKTERYSTYKA TYPÓW CIAŁA

TYP VATA

vata76795_80739.png

 • Lekka szczupła budowa ciała, drobna budowa, nos zgięty lub o nieregularnym kształcie
 • Porusza się i działa szybko
 • Ma tendencję do przesuszania się skóry, skóra jest szorstka, zimna i ciemna
 • Nie lubi zimna
 • Nieregularne odczucie głodu i trawienie
 • Czujny, przerywany sen, bezsenność
 • Entuzjazm, żywiołowość, wyobraźnia, spostrzegawczość, często uduchowiony
 • Pobudliwość, zmienne nastroje, nieprzewidywalny
 • Szybkie rozumienie informacji, ale także szybkie zapominanie
 • Tendencja do martwienia się, lęków, niepokojów
 • Tendencja do wzdęć i zaparć
 • Łatwo się męczy, skłonny do nadmiernego wysiłku i nadpobudliwości
 • Energia psychiczna i fizyczna przychodzi skokowo
 • Niska tolerancja na ból, hałas, ostre światło

Typ Vata można podsumować jednym słowem: zmienność. Ponieważ Vata składa się z elementów powietrza i przestrzeni, ruch i zmienność to naturalne cechy tego typu ciała. Osoby należące do tego typu nie lubią żadnej formy status quo. Kochają emocje i ciągłe zmiany, a jeśli nie są one możliwe, prowadzą nieregularny tryb życia. Przykładowo, mogą chodzić spać o różnych porach każdego dnia i pomijać posiłki. Ich nieprzewidywalna natura czyni je najmniej stereotypowym rodzajem charakteru.

Typ Vata często czuje się odizolowany i niezręcznie, kiedy musi stawić czoło ziemskiemu rodzajowi Kapha lub intensywnej energii Pitta. Jednak ich „ruchliwe” usposobienie i mobilność szczególnie inspiruje osoby typu Pitta i Kapha, którym brakuje tych cech. Vata lubią ubierać się elegancko. Odzież zapewnia im potrzebną izolację i daje im pewność siebie: ich suchy, szczupły i prawie „wygłodzony” wygląd sprawia, że większość wysokich modelek i modeli to typy Vata. Fizycznie Vata jest najszczuplejszym ze wszystkich typów budowy ciała; ich ramiona i biodra są zwykle wąskie i często zaokrąglone. Niektórzy mają chronicczną „niedowagę” i pomimo spożywania dużych ilości pokarmu, rzadko przybierają na wadze. Inne rodzaje Vata są szczupłe w młodości i mają nadwagę w wieku średnim.

Spośród wszystkich rodzajów budowy ciała, osoby typu Vata są najbardziej podatne na fizyczne niedoskonałości. Niektóre typy Vata mają zbyt duże ręce i stopy, lub mogą one być zbyt małe. Mogą mieć krzywe, wystające lub niewymiarowe zęby, nawet jeśli mają dobrze ukształtowane ciało, pod wpływem stresu i zaparć, stają się podatne na deformacje kręgosłupa (skolioza) lub inne problemy szkieletowe. Niektórzy z typu Vata rodzą się z bardzo lekkimi kośćmi, inni zaś z kośćmi bardzo ciężkimi, ale wydłużonymi. Typ Vata można rozpoznać po jego widocznych stawach, ścięgnach i żyłach. Wynika to z niskiej ilości tłuszczu pod skórą. Innym typowym znakiem rozpoznawczym fizjologii Vata są odgłosy pracy stawów.

Zrównoważony typ Vata jest entuzjastyczny, energiczny i podnoszący na duchu. Ich na ogół jasny umysł i podwyższone poczucie świadomości sprawiają, że jest najlepszym kandydatem do rozwoju duchowego. Osobami takimi kierują ich szczególnie wrażliwe zmysły dotyku i słuchu. Czują i słyszą świat w większym stopniu niż go widzą, dlatego też muszą często przytulać się i słyszeć słowa zachęty. Seks sam w sobie nie jest tak ważny dla Vata, jak poczucie bycia kochanym i poczucie, że ktoś się o nich troszczy. Nie przeszkadza im brak seksu przez dłuższy czas, ale gdy znajdą partnera, który naprawdę akceptuje i kocha ich za to kim są, potrafią być niezwykle oddanymi partnerami. Typ Vata potrzebuje dojrzałego typu Kapha – Pitta lub Pitta – Kapha, aby związek rozwinął się w pełni.

Ponieważ Vata jest główną siłą ruchu w organizmie, reguluje ona czynności jelit, wchłanianie, oddychanie, mówienie, impulsy nerwowe oraz transport krwi i limfy. Jest również odpowiedzialna za ruch mięśni i ciała jako całości. Vata jest bardzo widoczna w układzie nerwowym. Dlatego też brak równowagi Vata może ujawnić się jako zaburzenia nerwowe, w tym drgawki, skurcze, padaczka, niepokój, depresja i kliniczne zaburzenia psychiczne. Gdy Vata powróci do równowagi, zaburzenia te, które w przeciwnym razie mogą nie reagować na leczenie konwencjonalne, często ustępują samoistnie.

Typ Vata wytrącony z równowagi zazwyczaj martwi się nadmiernie, nawet gdy nie ma ku temu żadnego powodu. Może skończyć się to bezsennością, jak również ciągłym niepokojem i strachem. Strach, który jest dla typu Vata najbardziej typową emocją, wpływa na jego trawienie, a zwłaszcza wydalanie odchodów z ciała. Główną siedzibą Vata jest okrężnica. Gdy energia ta zostaje zaburzona w tym miejscu, prowadzi do wzrostu niepokoju i nerwowości. W takim wypadku mogą dokuczać także skurcze żołądka i jelit, ponieważ uwięzione powietrze wywiera silny ucisk na struktury układu pokarmowego i podbrzusza. Nieregularne cykle miesiączkowe, syndrom przedmiesiączkowy i skurcze menstruacyjne również występują częściej u osób typu Vata niż pozostałych typów.

Osoby o typie Vata łatwo wytrącane są z równowagi, gdy nie mają wystarczającej ilości odpoczynku i snu, a zwłaszcza, gdy pominą dwie godziny snu przed północą. Będąc dla siebie zbyt surowymi i prowadząc nieregularny tryb życia łatwo tracą siły. Może to prowadzić do przewlekłego zmęczenia i innych problemów psychicznych i fizycznych, jak wspomniano powyżej, naczelną zasadą, żeby wprowadzić równowagę w życiu osoby o typie Vata jest „regularność”.

Poniższe czynniki są najbardziej drażniące dla typu Vata:

 • Przetrenowanie i nadmierny wysiłek fizyczny
 • Brak snu (szczególnie przed północą)
 • Upadki
 • Nieregularne posiłki
 • Siedzenie przez wiele godzin
 • Gruźlica
 • Tłumienie naturalnych potrzeb
 • Zimny klimat
 • Zimne pokarmy i napoje
 • Używki wszelkiego rodzaju
 • Nadmierny hałas
 • Strach i smutek
 • Niedojadanie
 • Cierpkie, gorzkie potrawy o ostrym zapachu
 • Późna jesień i zima”

Cytat pochodzi z książki „Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania” Andreas Moritz. Bardzo polecam lekturę całości i choć nie ze wszystkimi twierdzeniami i pomysłami autora się w pełni zgadzam, to jednak większość z porad ma głęboki sens. Książka absolutnie warta przeczytania i przemyślenia. Jak zawsze zachęcam do zdobywania jak największych ilości wiedzy, z której każdy powinien sobie wybrać to co rezonuje z nim najlepiej, w co wierzymy, co nas przekonuje i mobilizuje do działania.

Przeczytaj również o pozostałych typach ciała (kliknij na wybrany)

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-pitta/

https://teramedo.pl/pl/blog/post/poznaj-lepiej-siebie-kapha/

Grafiki pochodzą ze stron:

https://detechter.com/

https://kpoplivepolska.wordpress.com

http://ancienthealthcare.com

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))